Mnichovský tým plachetnic se účastní závodu Croatian Coastal Cup

Pro Croatian Coastal Cup,klasický závod plachetnic na střední vzdálenost, dodal Xero Shoes boty HFS mnichovskému týmu plachetnic.

Croatia Coastal Cup je závod, který se koná každé tři roky společně s rakouským mistrovstvím ORC.

Podle členů týmu jsou boty Xero Shoes velmi lehké a pohodlné. Především se jim líbil pocit bosých nohou, který barefoot boty naovzují, a jsou tak ideální pro plachtění.

My námořníci jsme rádi bosí, kvůli pocitu svobody a větší jistoty při chůzi a soužití s lodí. Plavba bez bot je však nebezpečná, protože kromě rizika, že kopnete do různých kovových částí, je tu fakt, že po několika hodinách plavby bez bot s mokrýma nohama ztrácíte cit v chodidlech. Proto v Xero Shoes  pro náš tým v této soutěži vyrobili skvělou obuv!

Po čtyřech různých soutěžích skončil mnichovský tým na 3. místě s 9 body a remizoval s dalšími dvěma loděmi.

O zkušenostech týmu na Croatian Coastal Cup vypráví kapitán Leonardo Cunha:

První závod odstartoval v Biogradu za účasti 47 lodí a za slabého větru. Po celou dobu závodu probíhal ostrý souboj a neustále docházelo ke změnám v čele. Mnichovský jachtařský tým vedl 7 hodin z téměř 21 hodin závodu. Nakonec byl kvůli bezvětří v cíli předstižen.

Dlouhá vzdálenost (24 hodin)

V noci jsme se spolu s mou posádkou, kterou tvořili výhradně studenti, rozhodli pro jinou trasu než zbytek flotily. Naštěstí to bylo správné rozhodnutí a my jsme poskočili ze šestého místa na první. Tuto první pozici jsme udrželi posledních šest hodin závodu a na druhou pozici jsme klesli jen pár metrů před cílem.

Barla-Sota

Tyto krátké závody musí být perfektní, protože čas na případnou nápravu je velmi krátký. Na startu jsme se dotkli jiné lodi a museli zaplatit pokutu, kterou tvoří otočka o 360 stupňů. Po zaplacení pokuty jsme zjistili, že jsme se propadli na poslední pozici, a začali jsme dohánět, co se dalo. V posledním kole jsme již předjeli všechny lodě, čímž jsme druhý závod vyhráli.

Díky těmto výsledkům jsme se stali lídry šampionátu.

Poslední dlouhý závod byl ze Splitu směrem k Biogradu. V prvních hodinách vítr zcela ustal a my jsme zůstali pět hodin ve stejné oblasti. Některé lodě dokázaly využít větru od pobřeží a vzdálily se ostatním. Ke konci noci jsme byli na posledním místě a potřebovali bychom opět regenerační závod. S rozedněním a silným větrem jsme začali míjet loď za lodí, což vyvolalo pozitivní komentáře ostatních týmů ve vysílačce. V 11 hodin dopoledne jsme již byli na třetím místě a zajišťovali si mistrovský titul. Měli jsme ale problémy s jednou z plachet. Kvůli opravě a návratu do závodu jsme ztratili 15 minut a tři pozice a klesli jsme na šesté místo.

"Jsem velmi hrdý na úsilí svého týmu, který se nikdy nevzdal. Přestože je to tým složený ze studentů, kteří se nikdy nezúčastnili žádné regaty - já jsem na palubě jediný, kdo má s regatami zkušenosti -, to byl fantastický výsledek. Pluli jsme proti jiným týmům, které spolu plují už 4-5 let. Některé německé a rakouské týmy projevily zájem trénovat před zahájením regatového kalendáře na rok 2023 společně s naším týmem."

O mnichovském týmu plachetnic

Mnichovský jachtařský tým je složen výhradně ze studentů, kteří začali plachtit s Leonardem v jeho škole plachtění. Letošní tým tvořili jachtaři ve věku 30-50 let, včetně architekta, lékaře a právníka. Nikdy předtím nepluli. Pak se naučili plachtit, získali certifikáty a dnes přijali plachtění jako životní styl.

Mnichovský tým plachetnic trénoval na Croatian Coastal Cup na jezeře Starnbergsee v Mnichově a na Lago di Garda v Itálii.

Něco o Leonardu Cunhovi

Plachtím od svých sedmi let. Začal jsem v Riu de Janeiru a plachtil jsem prakticky ve všech olympijských třídách. Trenérem jsem se stal s tituly mistra světa 2002 a v roce 2010 jsem začal spolupracovat s mnichovským jachtingem. Myšlenkou vždy bylo podělit se o svou vášeň pro plachtění a snažit se k tomuto sportu přivést co nejvíce lidí. Své svěřence učím stejným způsobem, jakým jsem se učil já, tedy stále plachtit na lodi, stále trénovat. Dnes kromě kurzů u jezera Starnbergsee a Lago di Garda pořádáme kurzy v Chorvatsku, Řecku, na Sicílii, Sardinii a na konci roku se studenty překonáváme Atlantik, vyplouváme ze Španělska nebo Francie směrem do Karibiku.